LAS W SZKLE

PIELEGNACJA
Zamknięte lasy w słoiku nie wymagają dużej pielęgnacji i podlewania. Natomiast jeżeli kompozycja jest otwarta i ma dostęp do powietrza to trzeba obserwować rośliny i glebę by nie uległy wysuszeniu.
Przed pierwszym zamknięciem warto dodać trochę nawozu w płynie lub granulacie. Przy pierwszym podlewaniu można do wody dodać odrobinę ukorzeniacza, aby rośliny lepiej się rozwijały i przyjęły do nowego klimatu.
W Lasach zamkniętych niezbędny jest węgiel aktywny, który powinien być dodany pod warstwą ziemi. Warto węgiel aktywny uzupełniać po pewnym czasie (około rok zależność od wielkości szkła )gdyż traci swoje właściwości. Węgiel aktywny można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych, przez internet lub w aptece. Zamknięty obieg wody korzystnie wpływa na wzrost roślin, które w takich warunkach najlepiej się rozwijają. Samowystarczalny ekosystem w słoiku to nie tylko efektowna ozdoba, ale i praktyczne rozwiązanie dla domowej uprawy roślin. Pielęgnacja słoików polega przede wszystkim na obserwacji roślin oraz ekosystemu i interweniowaniu, jeśli zauważymy jakieś problemy np. z suchą glebę, żółcenie liści czy pleśń. Zrobiony las w słoiku potrzebuje trochę czasu, aby zaadoptować się w nowych warunkach.
Warto po zakupie otworzyć na kwadrans wieko słoika, aby temperatura w jego wnętrzu zrównała się z tą panującą w pokoju. Jeśli w ciągu 2 tygodni zauważymy skroploną wilgoć na ściankach, warto ponownie na kilka godzin uchylić wieko. To normalna sytuacja, jednak jeżeli po kilku dniach woda sama nie opadnie należy zdjąć zatyczkę, przetrzeć ścianki papierem i ponownie zamknąć . Pamiętajmy również, że para spowodowania położeniem słoja na pełnym słońcu nie sprzyja rośliną gdyż pozbywają się zbyt dużej ilości wilgoci i mogą się wysuszyć, trzeba wtedy zmienić stanowisko lasu.


GDZIE POWINIEN STAĆ
Aby kompozycja w szkle mogła się rozwijać, niezbędne jest jej światło słoneczne, aby zachodził proces fotosyntezy ale nie powinno się stawiać szkła na pełnym słońcu bo grozi to spaleniem roślin. Słoik dobrze jest zatem postawić w pokojach od północnej lub zachodniej strony, gdzie słońce nie jest zbyt silne, a delikatnie rozproszone. Naczynia z roślinami nie powinniśmy też stawiać w pobliżu źródeł ciepła, a więc grzejników, kominków czy w kuchni, gdzie temperatura powietrza wzrasta podczas gotowania posiłków. Preferencje: światło rozproszone.

TEMPERATURA
Kompozycje w szkle nie lubi zmian temperatury i reaguje na czynniki zewnętrzne. Idealna temperatura by cieszyć się pięknym zielonym lasem to temperatura pokojowa

PODLEWANIE
W naszej kwiaciarni są dostępne kompozycje w szkle otwarte lub zamknięte. Dzielimy je na leśne i z sukulentami. Las w słoiku zamknięty : nawadnia się zaraz po zasadzeniu do niego roślin, delikatnie zraszając wnętrze naczynia lub aplikując wodę bezpośrednio do ziemi za pomocą długiej pipety lub strzykawki. Las podlewamy bardzo oszczędnie, mając na uwadze to, że woda nie będzie ubywać ze słoika, ale wróci do ziemi, skraplając się po ściankach naczynia. Do podlewania ekosystemu nadaje się wyłącznie miękka woda, czyli przefiltrowana lub przegotowana i wystudzona. Lepiej jest kompozycję lekko przesuszyć niż przelać. W przypadku przelania odratowanie lasu może okazać się niemożliwe. Optymalna częstotliwość podlewania lasu w słoiku to 3 do 7 razy do roku. Lasy (kompozycje) w szkle otwarte: Trudno podać częstotliwość podlewania lasu w słoiku. Wiele zależy od rodzaju roślin, które w nim umieścimy, ale i od poziomu wilgoci w środku naczynia. Kompozycję w słoiku nawadniamy wtedy, gdy ziemia jest mocno wysuszona, a na ściankach nie widać oznak parowania we wnętrzu.

Kompozycje otwarte dzielimy na dwie grupy:
1. Z sukulentami i kaktusami : podlewamy (zraszamy) je najczęściej do kilku razy w miesiącu.

2. Z roślinami leśnymi: podlewamy około raz w tygodniu.GDZIE KUPIĆ: Las zamknięty w szklanym naczyniu można zamówić albo kupić gotowy. Ceny są zróżnicowane – zależą głównie od wielkości aranżacji i od jej dojrzałości (im starsza i bardziej rozbudowana, tym droższa). Chcesz mieć własny las lub kompozycje w szkle? Możesz zakupić go lub zamówić w naszej kwiaciarni Kolorowy Pokój. Służymy radą i gotowym projektem. Zapraszamy także do galerii, gdzie znajdziecie więcej ciekawych pomysłów i inspiracji.